Baked beans op pizza? Dat is erger dan ananas!

Baked beans op pizza? Dat is erger dan ananas!

Dat schreef de kwaliteitskrant The Guardian op maandag 21 november 2022 om 15.20 uur Midden-Europese tijd [1]. En ook nog: ‘een gruwel? of een onterecht verguisde smaaksensatie?’. Je mag dan wel een kwaliteitskrant zijn, als je moet opboksen tegen Engelse tabloids dan moet je soms ook een ander soort artikel publiceren, mét een schreeuwende titel.

Aan het eind van het artikel stond als conclusie: ‘koop dus een blikje witte bonen en een pizza en maak deze thuis. Het kan een van die kleine geheimen zijn die mensen achter gesloten deuren hebben’. Dat is natuurlijk een handreiking naar de vele Britse klanten die houden van baked beans. Maar als je in Engeland hebt gewoond en flink door Groot-Brittannië hebt gereisd sta je misschien toch wat meer open voor Britse eet-ideeën, hoe raar ook die regelmatig kunnen zijn.

Vrienden in het buitenland. Naast dat het gewoon hele leuke mensen zijn, heeft het hebben van vrienden in den vreemde nog een voordeel. Lokale rariteiten op culinair gebied uit andere delen van de wereld komen als vanzelf binnen via een WhatsApp berichtje. Ze weten namelijk hoe dol we zijn op zulke over-eten-berichtjes.

Dit keer kwam in 2020 uit Engeland het 1e WhatsApp bericht over baked beans op pizza. Dat de firma Heinz, via de firma Deliveroo, een bepaald type pizza voor het eerst in 20 jaar weer ging leveren. De Heinz Beanz Pizza. En dat ter ere van het 150-jarig bestaan van de firma Heinz. Heinz zelf noemde het nostalgie en een absolute classic, en ook nog eens iconic.

Ook te gek voor woorden. Het was een limited edition pizza! Er werden er per uitverkoren restaurant slechts 150 van geleverd. Het sloeg wel aan blijkbaar, want via een 2e WhatsApp berichtje wisten we dat die pizza sinds 14 november 2022 grootschalig te koop is bij Iceland, een keten van supers die alleen bevroren voedsel verkoopt, en bij The Food Warehouse (eigendom van Iceland en vooral groter dan Iceland).

En toen kwam onlangs het 3e WhatsApp bericht over de bonen-pizza. Waren we het soms vergeten? Daarom nu: bonen-pizza. Is het erger dan ananas op een pizza? Via Reutel dan toch maar onze gesloten deur opengegooid. Want die Engelse vrienden, die wilden het nu toch wel eens op afstand zien. Dat wij het gemaakt hadden.

Het was sowieso een retro-pizza. Want oorspronkelijk kon je de pizza in Groot-Brittannië kopen vanaf ergens in de jaren 90 van de vorige eeuw tot in het jaar 2003. Zowel de start als het einde van de pizza zorgden voor veel emoties. Het werd en wordt een cult-klassieker genoemd. Begrijpelijk want baked beans on toast is waanzinnig populair op het eiland, zoals onze vrienden al eerder demonstreerden.

Maar Heinz was helemaal niet de eerste die bonen als topping op een pizza presenteerde. Bijvoorbeeld in 1954 vond het bedrijf Ann Page dat je hun blik met bonen samen met hun spaghettisaus op een Yanky Doodle Pizza Pie moest doen [2]. En kon serveren met Italiaanse worsten.

Eind 2022 was de bevroren bonen-pizza te koop voor £3. Je kreeg dan 403 gram aan pizza met een (uit de oven) knapperige korst. De topping bestond uit tomatensaus, mozzarella en, uiteraard, de baked beanz van Heinz.

Overigens niet die heerlijke Italiaanse mozzarella, maar die gelige halfharde mozzarella kaas. Zelfde naam, totaal andere kaas. Die gelige mozzarella is een ietwat smaakloze kaas, intussen ook in Nederland aan een opmars bezig. Het enige positieve aan die kaas zijn de goede smelteigenschappen. Copy cat spelen in de keuken is leuk, maar die hardere gele mozzarella komt ons huis niet in. We nemen milde cheddar als vervanger.

Hoeveel bonen zitten er op die bonen-pizza? Een blik heet tegenwoordig Heinz Tomato Beanz. De inhoud weegt 415 gram en bestaat voor 51% uit witte bonen en 34% tomaten. De bonen-pizza woog 403 gram, waarvan waarschijnlijk rond de 250 gram aan pizzabodem. De rest moet dan onder andere de kaas, tomaten en bonen zijn. Even kijken naar de foto op de verpakking van de bonen-pizza [3] levert op dat er waarschijnlijk minder dan 50 bonen op die bonen-pizza gingen. Ter vergelijking, in een blik Heinz Tomato Beanz zitten naar verluidt gemiddeld 465 bonen. Dat is nogal een verschil.

Dan denk je, ze nemen gewoon Heinz Tomato Beanz. Maar nee, dat is maar zo’n 10,5% van het geheel. Er zit ook nog 15% Heinz Beanz in, inclusief tomaat, en 14% tomatensaus die is gemaakt door tomatenpuree te verdunnen met water en onder andere suiker toe te voegen. Mozzarella levert een bijdrage van 15%. En nog een 0,5% aan water, zonnebloem en een soort maizena. Opgeteld hebben we dan 55% verklaard. De rest zal dan tarwebloem, water, zonnebloemolie, zout en gist zijn, i.e. de bodem.

Meteen het extreem maar opgezocht, net als Ann Page [2]. Bonen-pizza. Niet moeilijk qua aantal bonen. We gaan full in. De inhoud van een heel blik gebruikt, in plaats van een klein beetje bonen. Op deeg met een diameter van 25 centimeter. Ook een beetje een experiment. Want tomatensauzen voor op de pizza smaken echt heel anders dan de tomatensaus van baked beanz.

Nog niet opeten

  • 1 blik Heinz Tomato Beanz van 415 gram
  • zelfgemaakte pizza-bodem of 1 opgerolde deeglap gekocht in de winkel
  • milde Cheddar kaas

Aan het werk

Verwarm de elektrische oven voor op 220°C. Leg bakpapier op een bakplaat, hier bewaarde restanten.

Rol het deeg uit tot een dunne laag met een diameter van 26 centimeter. Het teveel aan deeg invriezen, voor een andere keer. Leg het deeg op de bakplaat.

Maak dan een opstaand randje zodat alle tomatensaus op de pizza blijft.

Pas als de oven op temperatuur is, om het deeg niet te soppig te laten worden, de bonen met de saus over het deeg verdelen. Met een vork gaat dat eenvoudig.

Vers geraspte kaas erover verdelen en dan meteen de oven in, zo laag mogelijk, voor 22 minuten.

Resultaat

Wij vonden het een guilty pleasure. Een klein geheim achter de gesloten deuren. Dat had The Guardian goed gezien.

Eerlijk verdelen. We waren met z’n 4en thuis. 1 gruwelt van baked beanz in tomatensaus, 3 vinden het geweldig. Dus in 6 stukken gesneden. 2 stukken per persoon. Normaal doen we 1 blikje Heinz Tomato Beanz per persoon, maar na 2 stukken, ⅓ blik dus, zaten we nu vol. Apart wel.

De Heinz Beanz Pizza is ook alweer exit als ik het goed heb begrepen. Bij Iceland is nu alleen nog de Heinz Beanz & Sausage Pizza van 455 gram te koop [4].

Oftewel, Heinz Beanz Pizza met dunne plakjes worst. Ook niet nieuw, want een pizza met bonen en vlees, die was er ook al in 1954 [2].

Referenties

  1. Baked beans on pizza? That’s worse than pineapple! The Guardian, 21 November 2022. Laatst bezocht op 4 november 2024.
  2. Advertentie voor Yankee Doodle Pizza Pie met Ann Page Beans. Oktober 1954. Laatst bezocht op 4 november 2024.
  3. Brits Can Finally Enjoy Frozen Baked Bean Pizza Again. Food & Wine, 28 november 2022. Laatst bezocht op 4 november 2024.
  4. Heinz Beanz & Sausage Pizza, 455 gram. Icelands Foods. Laatst bezocht op 4 november 2024.

 

2 gedachten over “Baked beans op pizza? Dat is erger dan ananas!

  1. Hoi BroeR, wat leuk weer! Mijn eerste kennismaking met baked beans was ergens begin jaren tachtig, ik deed mee met een uitwisseling van de zwemclub en logeerde bij een gastgezin in Maidstone. Tot vandaag zijn we nog bevriend, helaas is de heer des huizes vorig jaar op 83-jarige leeftijd overleden, maar nog steeds contact met de rest van het gezin. Daar startte mijn passie voor alles Brits. Lang verhaal kort: ik vond het wel wat toen ik 13 jaar was, zo’n uitgebreid ontbijt met baked beans, een worstje, een ei, een tomaat en dikke witte geroosterde boterhammen. Deze pizza sla ik over, ook omdat ik inmiddels een beetje meer let op de gezondheid van mijn eten. Niet altijd hoor, maar als ik dan voor pizza kies dan een goede en een ‘echte’. Maar ik smulde van dit artikel!

    1. Ja, veel Britse dingen zijn leuk. Maar misschien ook wel juist omdat we er niet meer wonen. Door onze Engelse tijd zijn we zeker anders naar eten gaan kijken.

      Engels ontbijt doen we nog steeds, maar inmiddels wel alleen als we een hele dag in beweging gaan zijn.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *